Info@Yaraimmigration.com
سفارت کانادا در تهران

در چند سال اخیر، وجود نداشتن سفارت کانادا در ایران مشکلات زیادی را برای بسیاری از شهروندان کانادا با تبار ایرانی به‌ وجود آورده است.

این موضوعی بود که در زمان انتخابات فدرال در سال ۲۰۱۵ مورد بحث قرار گرفت و همچنین موضوعی بوده است که در طول سه سال پس از آن انتخابات، بسیاری از ساکنان منطقهٔ نورث ونکوور برای صحبت دربارهٔ آن به دفتر من آمده‌اند.

به‌رغم آنکه اغلب ایرانی-کانادایی‌ها به چالش‌های مربوط به کار با دولت فعلی ایران اذعان دارند، بسیاری از کسانی که به دیدن من آمدند، از مشکلات خانوادگی زیادِ ایجادشده به‌دلیل نبود نمایندگی دیپلماتیک بی‌واسطه در ایران، ابراز نگرانی می‌کردند؛ به‌طور مشخص، دربارهٔ مشکلات مربوط به اسپانسرشیپ خانواده‌ها و ویزاهای مسافرت.

روشن است که نبود دسترسی به خدمات کنسولی سریع و مناسب، موضوعی است که می‌تواند موجب دشورای‌های زیادی برای خانواده‌ها شود. این واقعیت که کانادا در حال حاضر نمی‌تواند خدمات کنسولی مستقیم در تهران ارائه بدهد، برای خانواده‌هایی که اقوامی در کانادا دارند، به‌معنای پیوستن به صف متقاضیان این خدمات در کشوری دیگر – اغلب آنکارا در ترکیه – برای درخواست‌های سفر و پردازش اسپانسرشیپ خانوادگی است. این موضوع موجب تنش‌های قابل توجهی شده و به زمان و هزینهٔ قابل ملاحظه‌ای نیاز دارد.

من در سال ۲۰۱۵ به تلاش برای یافتن شیوه‌هایی برای بهبود وضعیت فعلی اقدام کردم.

از زمان انتخابم فعالانه برای حل مشکلات ویزا و نمایندگی دیپلماتیک در ایران و فشار آوردن برای پیشبرد این موضوعات در وزارتخانه‌های مهاجرت و امور خارجه، کوشیده‌ام. من همچنین دربارهٔ این موضوعات با ایرانی-کانادایی‌های ساکن نورث ونکوور به بحث و گفت‌وگو نشسته‌ام.

ماه مارس سال گذشته، میزگردی را با حضور ایرانی-کانادایی‌های ساکن نورث ونکوور که خودشان مشکلاتی را با فرآیند کنونی درخواست ویزا و اسپانسرشیپ تجربه کرده بودند، برگذار کردم. هدف از این گفتمان دانستن چالش‌های پیش روی این افراد و خانواده‌هایشان و رسیدن به راهکارهای بالقوه برای حل این مشکلات بود.

همهٔ حاضران در این جلسهٔ مشورتی، قبول داشتند که بازگشایی سفارت کانادا در تهران مستلزم زمان قابل ملاحظه و بهبود رفتار طرف ایرانی در راستای معیارهای پذیرفته‌شدهٔ بین‌المللی است. در عین حال چند ایدهٔ مهم در این جلسه مطرح شد.

یکی از این ایده‌ها امکان برپایی ساز و کار پردازش جایگزین در تهران بود. برای پیگیری این موضوع من با همکارانم در وزارتخانه‌های مهاجرت و امور خارجه بررسی عمیقی روی این موضوع انجام دادیم تا ببینیم آیا امکان برپایی مرکزی برای پردازش ویزا در تهران، چه از طریق شرکت‌های شخص ثالث مانند VFS.Global یا از طریق سفارت کشور دیگری، وجود دارد. ولی به‌دلیل پروتکل‌هایی که نیاز به زنجیره‌ای از تبادلات مستقیم از طریق مقامات رسمی کانادا دارد، این کار امکان‌پذیر نیست. حتی وظایف فنی‌ای مانند انگشت‌نگاری یا کارهای اداری.

ایدهٔ دیگر این بود که در نبود نمایندگی فیزیکی دیپلماتیک کانادا در تهران، ما باید روی افزایش منابع و اختصاص منابع پردازش مستقیم برای متقاضیان ایرانی به‌منظور ارتقاء ظرفیت و کاهش زمان انتظار مربوط به آن در آنکارا، تمرکز کنیم.

من به‌عنوان بخشی از مباحثات پیوسته‌ام با مقامات رسمی کانادایی، این موضوع را به بخش‌های مربوطه در دولت کانادا رساندم و از تأمین این منابع دفاع کردم.

من شخصاً از علاقهٔ مقامات رسمی در اتاوا به این موضوع، که به باور من بازتابی از درک بالای آنان دربارهٔ مشکلات وضع موجود برای بسیاری از ایرانی‌کانادایی‌هاست، خرسند شدم.

در طول سال گذشته، وزارتخانه‌های امور خارجه و مهاجرت فعالانه برای کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های متقاضیان ایرانی کوشیده‌اند. در زمینهٔ بهبود فرآیند و افزایش ظرفیت اقداماتی انجام شده است. در واقع از زمان میزگرد ما در نورث ونکوور و گفتمان دربارهٔ مشکلات، دولت فدرال ۱۰ پرسنل جدید رسیدگی تمام‌وقت در سفارت کانادا در آنکارا اضافه کرده و چند افسر وظیفهٔ موقت هم به این موضوع اختصاص داده است. علاوه بر این و احتمالاً از همه مهم‌تر، دولت کانادا در آنکارا منابع مشخص اختصاصی برای تمرکز بر رسیدگی به درخواست‌های ایرانیان، اختصاص داده است. این موضوع بسیار حائز اهمیت است و باید بر زمان رسیدگی و سهولت دسترسی برای متقاضیان ایرانی تأثیر بگذارد. این تصمیم تا حد زیادی نتیجهٔ مستقیم بازخوردهای ارائه‌شده از سوی ایرانیان ساکن نورث ونکوور و همچنین نورث شور به‌طور اعم است.

همهٔ ما قبول داریم که در درازمدت بازگشایی سفارت کانادا در تهران در شرایط درست، مطلوب خواهد بود. در عین حال به باور من، همهٔ ما این واقعیت را درک می‌کنیم که بازگشایی سفارت به آغاز پیروی کامل دولت ایران از معیارهای پذیرفته‌شدهٔ جهانی، نیازمند است.

 

بنابراین ما باید در کوتاه‌مدت و میان‌مدت به‌دنبال راه‌هایی برای سهل و آسان‌تر کردن شرایط برای ایرانی-کانادایی‌هایی باشیم که اعضای خانواده‌شان در ایران‌اند. این تصمیم دولت کانادا برای ارائهٔ منابع اختصاصی در آنکارا برای خدمات کنسولی و به‌طور ویژه برای رسیدگی به درخواست‌های ویزای ایرانیان گامی مهم برای پاسخگویی به نیاز مبرم و نگرانی‌های ایرانی-کانادایی‌های نورث ونکوور است.
این تغییرات تا حد زیادی حاصل نظرات ساکنان نورث ونکوور بوده است. من از اینکه به‌نمایندگی از موکلانم در این زمینه دفاع کرده‌ام و از پیشرفتی که تاکنون داشته‌ایم خشنودم و به تداوم تلاش فعالانه در این زمینه متعهدم