Info@Yaraimmigration.com 46016638 -021
دانشگاه کارلتون

دانشگاه کارلتون ( Carleton University)  دانشگاهی جامع و بین‌المللی واقع در شهر اتاوا پایتخت کانادا است.

دانشگاه کارلتون کانادا که در سال ۱۹۴۲ میلادی (۱۳۲۱ شمسی) و ابتدا در قالب کالجی کوچک تأسیس گردیده بود اکنون دارای ۶۵ رشته گوناگون نظیر روزنامه‌نگاری، معماری، امور بین‌الملل، مهندسی، و غیره می‌باشد.

در حال حاضر ۲۳۰۰۰ دانشجو از بیش از ۱۰۰ کشور جهان در این دانشگاه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، و دکترا مشغول به تحصیل در دانشگاه کارلتون کانادا هستند.

کارلتون به داشتن رشته‌های منحصربه‌فرد در کانادا، شهرت خاص دارد که از آن جمله می‌توان به مهندسی هوافضا،روزنامه‌نگاری، امور بین‌الملل و غیره اشاره کرد. به عنوان مثال رشته مهندسی هوافضا در کانادا فقط در دو دانشگاه ارائه می‌شود که کارلتون یکی از آنهاست. در زیر شرح مختصری از دانشکده‌ها و رشته‌های آن‌ها می‌آید.

دانشکده امور بین‌الملل نورمن پترسون

دانشکده امور بین‌الملل نورمن پترسون تنها دانشکده در کاناداست که دارای مقطع فوق لیسانس و دکترا مهندسی هوافضا می‌باشد. همچنین این دانشکده بهترین دانشکده در رشته امور بین‌الملل در کانادا و دومین در کل آمریکای شمالی است. دانشگاه کارلتون همچنین تاکنون به بسیاری از دبیران کل سازمان ملل متحد دکترای افتخاری اهدا نموده‌است. انستیو آموزش‌های اروپایی و روسی کارلتون نیز که حدود چهار دهه از فعالیت آن می‌گذرد دارای جامع‌ترین دروس این رشته‌ها در کل کاناداست. دپارتمان علوم سیاسی نیز در سال ۲۰۰۶ رتبه نخست را در کانادا از آن خود کرد.

دانشکده هنر و علوم اجتماعی

دانشکده هنر و علوم اجتماعی دارای رشته‌های مختلف نظیر فیلم، فلسفه، تاریخ، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و غیره است حقوق بشر نیز از دیگر رشته‌هایی است که در این دانشکده ارائه می‌شود و معمولاً به صورت تلفیقی و به همراه رشته‌ای دبگر همانند حقوق، فلسفه، علوم سیاسی، جامعه‌شناسی، یا مردم شناسی ارائه می‌شود.

دانشکده تجارت

دانشکده تجارت کارلتون (معروف به اسپرات)، اولین دانشکده در کانادا بود که رشته تجارت بین‌الملل را ارائه کرد. این رشته شامل یک دوره آموزش اجباری و فشرده زبان خارجی می‌باشد که دانشجویان این رشته پس از فراگیری آن، سال سوم را در یکی از کشورهای آرژانتین، آلمان،اتریش، اسپانیا، بلژیک، پرو، چین، ژاپن، شیلی، فرانسه یا مکزیک می‌گذرانند و سال چهارم مجدداً به کانادا باز می‌گردند. همچنین با توجه به ضرورت تدریس رشته تجارت بین‌الملل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کانادا، این رشته در شهرهای تهران در ایران و شانگهای در چین و با همکاری دانشگاه‌های این کشورها ارائه می‌گردد که بیشتر دروس آن نیز توسط استادان کارلتون که به تهران و شانگهای سفر می‌کنند تدریس می‌شود که معمولاً دانشجویان آن نیز، یک سال را در دانشگاه کارلتون می‌گذرانند.

دانشکده مهندسی

دانشکده مهندسی کارلتون یکی دیگر از دانشکده‌های مهم این دانشگاه است. رشته طراحی صنعتی که برای اولین بار در سال ۱۹۷۳ ارائه شد، قدیمی‌ترین در کاناداست و کارلتون تنها دانشگاه این کشور است که این رشته را در مقطع دانشگاهی ارائه می‌دهد. رشته مهندسی هوافضا دارای آزمایشگاه‌های مجهز، پیشرفته و به روز می‌باشد. کارلتون در سال ۲۰۰۶ یکی از سه دانشگاه کانادا شد که رشته مهندسی پزشکی را در هر دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس ارائه کرد. همچنین دپارتمان‌های مهندسی عمران و مهندسی محیط زیست دارای آزمایشگاه‌های منحصربه‌فرد در نوع خود می‌باشند. دپارتمان مهندسی الکترونیک دارای اتاق‌های بدون اکو (با قابلیت عدم ارسال امواج صوتی به بیرون)، آزمایشگاه‌های فوتونیک، و دیگر آزمایشگاه‌های تخصصی این رشته می‌باشد.

دانشکده علوم

دانشکده علوم یکی دیگر از دانشکده‌های کارلتون است. دپارتمان‌های این دانشکده عبارتند از ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی و شیمی. دپارتمان زیست‌شناسی این امکان را به دانشجویان این رشته می‌دهد که چند آزمایش تجربی در زمینه‌های مختلف را به‌طور هم‌زمان انجام دهند. دپارتمان زمین‌شناسی هم دارای میکروسکوپ‌های الکترونی دیجیتال با قابلیت اسکن بالا می‌باشد. همچنین طبق تحقیقی که هر ساله توسط مجله علمی ساینس واچ نیوز لتر که توسط تامسون ساینتیفیک: Thomson Scientific منتشر می‌شود، تمام معیارهای ۴۶ دانشگاه کانادا در ۲۱ حوزه آموزشی مورد بررسی قرار می‌گیرند، که طی آن دپارتمان فیزیک کارلتون بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ رتبه نخست را در این کشور از آن خود کرد. علاوه بر آن، ساختمان آزمایشگاه هرزبرگ کارلتون دارای یک رصدخانه، مجهز به تلسکوپ کلسترون ۱۴ اینچ است که مورد استفاده دانشجویان سال اول رشته اخترشناسی است. همچنین دپارتمان علوم کامپیوتر این دانشگاه جزء بهترین دانشکده‌های علوم کامپیوتر نظری به‌طور خاص هندسه محاسباتی در کانادا می‌باشد. در این دانشکده همچنین مرکز محاسبات سریع HPCVL قرار دارد که هر ساله به کاربران زیادی، چه در دانشگاه و چه در صنعت، خدمات محاسباتی بر روی ابرکامپیوترها می‌دهد.

https://carleton.ca/

برای اپلای دانشگاه کارلتون کانادا وپذیرش از دانشگاه کارلتون کانادا با کارشناسان سازمان مهاجرتی یارا تماس بگیرید. 

فرم ارزشیابی رایگان